על עוצמה פנימית (והדרך אליה) ופרשת המרגלים.או: על חגבים ואנשים

31.05.2013 (12:00)

פרשת השבוע פרשת "שלח " עוסקת בסיפור המפורסם של שליחת המרגלים וחטאם.כזכור, משה שולח 12 מרגלים ואומר להם :עֲלוּ זֶה בַּנֶּגֶב וַעֲלִיתֶם אֶת-הָהָר וּרְאִיתֶם אֶת-הָאָרֶץ  מַה-הִוא וְאֶת-הָעָם הַיֹּשֵׁב עָלֶיהָ הֶחָזָק הוּא הֲרָפֶה הַמְעַט הוּא אִם-רָב. וּמָה הָאָרֶץ אֲשֶׁר-הוּא יֹשֵׁב בָּהּ הֲטוֹבָה הִוא אִם-רָעָה " וכו'. כלומר לראות מה יש שם ? אינפורמציה על הארץ וטיב יושביה.

זוהי אסטרטגיה מקובלת לפני מלחמת כיבוש.


 מה עושה אנשים להגיב כך או אחרת. העובדות הן עובדות : כולם,גם כלב ויהושע וגם יתר האנשים היו באותם מקומות ,ראו את אותם מראות . אך אלה הגיבו באמון ביכולת והרוב- עשרה מתוך שנים  עשר מרגלים "תופסים רגליים קרות" .. עשרה מתוך שנים עשר מרגלים "תופסים רגליים קרות" .. זה קורה לכולנו.כמה פעמים אנחנו רוצים לעשות משהו חדש, ללכת לריאיון עבודה ..ופוחדים , לא ניגשים ,פוחדים להיכשל ומוותרים כי"יש טובים מאיתנו" ,כי "אנחנו מבוגרים מדי, כי "אנחנו צעירים מדי" כי אלף ואחת תירוצים. מה עושה את ההבדל? מנין זה נובע?

נראה לי שבפרשה יש פסוק נפלא שנותן את התשובה :  וְשָׁם רָאִינוּ אֶת-הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק מִן-הַנְּפִלִים וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים  וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם.היינו בעיננו כחגבים , הרגשנו כל כך קטנים כמו חגב שזו חיה מאד קטנה .אבל בעיננו: זאת אומרת בעיני עצמנו הרגשנו קטנים זוהי התדמית שלנועל עצמנו. האם אתם חושבים שהאנשים בארץ באמת היו "נפילים" במובן הפיסי ?. כשהייתי קטנה באמת חשבתי שהיו שם ענקים, כאלה 3 מטר גובה ,מין "גולייתים, כאלה. הרי סביר להניח שהם היו אנשים רגילים .אבל בתחושה של המרגלים הם היו "נפילים" וכשאנחנו מרגישים קטנים וחגבים אז זה בדיוק מה שאנו משדרים " וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם." זה משהו שכל אחד חווה פעם .כשאנו חשים "קטנים" ,חסרי תועלת ומשמעות .זה מה שגם המציאות משקפת לנו.תמיד נמצא את האנשים ש"ידרכו לנו על היבלות" שיעלבו בנו . וכשאנו מרגישים עוצמה פנימית חוזק פנימי ,שלד איתן. מי יוכל לנו? מה יוכל לפגוע בנו? כמה אור אנו מקרינים כשאנו מרגישים עוצמה פנימית.אהבה לעצמנו.פתאום גם המציאות מאירה לנו פנים. אז בפעם הבאה שנפגעתם ממישהו/משהו .תבדקו איפה האמון שלכם בכם נפגע .חבקו את עצמכם ותאמרו : לא ! אני לא פוגע /ת בעצמי.

זוהי רק תזכורת לחיזוק עצמי.מאחלת לכם הרבה עוצמה פנימית.אור חוסן ואהבה ללא תנאי. שבת שלום

הוספת תגובה
RSS Feed 

חיפוש